Back to Top

Shopping and Style Winners

Best Antique Store

Winner: Salvage Sisters - A Repurposed Store, Waite Park.

Runners-up: Modern Barnyard, St. Cloud; Little Sister’s Antiques, Cold Spring.

Honorable mentions: Bumbledee’s, St. Cloud; The Rusty Pick, St. Cloud.

Best Boutique

Winner: Apricot Lane, Waite Park.

Runners-up: MacKenzie’s, Sartell; Baby’s On Broadway, Little Falls.

Honorable mentions: Dry Goods, St. Cloud; Evelie Blu Boutique, St. Cloud.

Best Craft Store

Winner: Crafts Direct, Waite Park.

Runners-up: Hobby Lobby, Waite Park; Michaels, St. Cloud.

Honorable mentions: Gruber’s Quilt Shop, Waite Park; Baker’s Hobby & Emporium, Waite Park.

Best Ethnic Grocery Store

Winner: Viet-Tien International Market & Deli, Waite Park.

Runners-up: El Torito Mexican Market, Waite Park; La Perla Market, Waite Park.

Honorable mentions: Thao Market, St. Cloud; Somalia Café and Restaurant, St. Cloud.

Best Hair Salon

Winner: Poppy Salon, Waite Park

Runners-up: Xalon Salon, St. Cloud; Daylily Spa Salon, St. Cloud

Honorable mentions: GB & Co. Hair Skin Spa, St. Cloud; Great Clips, St. Cloud

Best Jewelry Store

Winner: D.J. Bitzan Jewelers, Waite Park.

Runners-up: J.F. Kruse Jewelers, St. Cloud; Kay Jewelers, St. Cloud.

Honorable mentions: Bachman Jewelers, St. Cloud, Melgram Jewelers, Little Falls.

Best Made in Central Minnesota Product

Winner: Beaver Island Brewing Co., St. Cloud.

Runners-up: Clearwater Travel Plaza, Clearwater; Thielen Meats of Little Falls, Little Falls.

Honorable mentions: Third Street Brewhouse, Cold Spring; The Grande Depot, St. Cloud.

Best Men’s Apparel Store

Winner: Scheels, St. Cloud.

Runners-up: Kohl’s, Waite Park; Mills Fleet Farm, Waite Park.

Honorable mentions: J.C. Penney, St. Cloud; Halberstadt’s Men’s Clothiers, St. Cloud.

Best Nail Salon

Winner: Evol Nails, Sartell.

Runners-up: Daylily Spa Salon, St. Cloud; Sara Nails, Waite Park.

Honorable mentions: Lynn Nails, Waite Park; Envy Nails, Waite Park.

Best Shoe Store

Winner: Schuler Shoes, Waite Park.

Runners-up: Scheels, St. Cloud; Famous Footwear, St. Cloud.

Honorable mentions: Endurunce Shop, St. Cloud; Tradehome Shoes, St. Cloud.

Best Sporting/Outdoors Goods Store

Winner: Scheels, St. Cloud.

Runners-up: Mills Fleet Farm, Waite Park; Dick’s Sporting Goods, Waite Park.

Honorable mentions: Tactical Advantage, Waite Park; Revolution Cycle & Ski, St. Cloud.

- Back to Best of Central Minnesota -