Back to Top

Eats Winners

Best Asian Food

Winner: Mongo's Grill, St. Cloud.

Runners-up: Fuji Japanese Steakhouse, Waite Park; China Star Chinese Restaurant, Waite Park.

Honorable mentions: D & K Express, St. Cloud; Viet-Tien International Market & Deli, Waite Park.

Best Bakeries

Winner: Cold Spring Bakery, Cold Spring.

Runners-up: Nelson Brothers, Clearwater; Dutch Maid Bakery, St. Cloud.

Honorable mentions: Pete and Joy's Bakery, Little Falls; Cold Spring Bakery Connection, Waite Park.

Best Barbecue

Winner: Famous Dave's Bar-B-Que, Waite Park.

Runners-up: Smoke-In-D's BBQ, Sauk Rapids; Buffalo Wild Wings, St. Cloud.

Honorable mentions: Lily's Wings, Burgers & Things, St. Cloud; Blue Line Sports Bar & Grill, Sartell.

Best Breakfast

Winner: Kay's Kitchen, St. Joseph.

Runners-up: Nelson Bros. Restaurant, Pub and Bakery, Clearwater; Brigitte's Café, St. Cloud.

Honorable mentions: Jimmy's Pour House, Sauk Rapids; Charlie’s Café, Freeport.

Best Business Lunch

Winner: Granite City Food & Brewery, St. Cloud.

Runners-up: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud; A.T. the Black and White, Little Falls.

Honorable mentions: Dolsie's Lunch Box Grille, St. Cloud; The White Horse Restaurant and Bar, St. Cloud.

Best Buffet

Winner: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud.

Runners-up: Pizza Ranch, Waite Park; Bonanza Steakhouse, St. Cloud.

Honorable mentions: China Star Buffet, Waite Park; Cornerstone Buffet, Sartell.

Best Burger

Winner: Val's Rapid Serv, St. Cloud.

Runners-up: Boulder Tap House, St. Cloud; 7 West Taphouse, St. Cloud.

Honorable mentions: Red Robin, St. Cloud; Five Guys Burgers and Fries, St. Cloud.

Best Italian

Winner: Bello Cucina, St. Joseph.

Runners-up: Ciatti's Ristorante, St. Cloud; Olive Garden, Waite Park.

Honorable mentions: Café Renaissance, Waite Park, House of Pizza, St. Cloud.

Best Kids/Family Restaurant

Winner: Pizza Ranch, Waite Park.

Runners-up: Texas Roadhouse, Waite Park; Chuck E. Cheese's, St. Cloud.

Honorable mentions: Jimmy's Pour House, Sauk Rapids; Nelson Bros. Restaurant, Pub and Bakery, Clearwater.

Best Mexican

Winner: Mexican Village, St. Cloud.

Runners-up: La Casita Mexican Restaurant, Waite Park; Anejos Fine Mexican Cuisine, Sartell.

Honorable mentions: Bravo Burritos Mexicatessen & Bar, St. Cloud; Chipotle Mexican Grill, St. Cloud.

Best Meat Market

Winner: St. Joseph Meat Market Inc., St. Joseph.

Runners-up: McDonald’s Meats, Clear Lake; Thielen Meats of Little Falls, Little Falls.

Honorable mentions: Manea's Meats, Sauk Rapids; Thielen Meats, Pierz.

Best New Restaurant

Winner: Olde Brick House, St. Cloud.

Runners-up: Chik-fil-A, St. Cloud; Urban Lodge, Sauk Rapids.

Honorable mentions: Giliberto’s, St. Cloud; Café Jules, Annandale.

Best Outdoor Dining

Winner: Granite City Food & Brewery, St. Cloud.

Runners-up: Anton's Restaurant, Waite Park; Bello Cucina, St. Joseph.

Honorable mentions: Fisher's Club, Avon; Grizzly's Wood-Fired Grill, Waite Park.

Best Pizza

Winner: House of Pizza, St. Cloud.

Runners-up: House of Pizza, Sartell; Marnanteli's Pizza, Cold Spring.

Honorable mentions: Jet's Pizza, St. Cloud; Old Chicago, St. Cloud.

Best Sandwich Shop

Winner: Bo Diddley's Deli & Pub, St. Joseph.

Runners-up: Erbert & Gerbert's, St. Cloud; Bo Diddley's Deli & Pub, St. Cloud.

Honorable mentions: Panera Bread, St. Cloud; Firehouse Subs, St. Cloud.

Best Seafood

Winner: Red Lobster, St. Cloud.

Runners-up: Anton's Restaurant, Waite Park; Fisher's Club, Avon.

Honorable mentions: Coyote Moon, St. Cloud; Pacific Wok Teriyaki Grill, Sartell.

Best Special Occasion Restaurant

Winner: Anton's Restaurant, Waite Park.

Runners-up: Coyote Moon, St. Cloud; Café Renaissance, Waite Park.

Honorable mentions: Bello Cucina, St. Joseph; Old Capital Tavern, Sauk Rapids

Best Steak

Winner: Texas Roadhouse, Waite Park.

Runners-up: Anton's Restaurant, Waite Park; Fuji Japanese Steakhouse, Waite Park.

Honorable mentions: Grizzly's Wood-Fired Grill, Waite Park; Coyote Moon, St. Cloud.

Best Sunday Brunch

Winner: Coyote Moon Grille Lounge, St. Cloud.

Runners-up: Granite City Food & Brewery, St. Cloud; Antons, Waite Park.

Honorable mentions: Old Capital Tavern, Sauk Rapids; Molitor's Quarry Grill & Bar, Sauk Rapids.

Best Wings

Winner: Buffalo Wild Wings, St. Cloud.

Runners-up: Lily's Wings, Burgers & Things, St. Cloud; Pearl Lake Lodge, Marty.

Honorable mentions: Boulder Tap House, St. Cloud; Old Capital Tavern, Sauk Rapids.

- Back to Best of Central Minnesota -